20181206_131326 (1)
Bez kategorii

Wino sommelier –Pantocrátor Edición Limitada 2005

Słowo Pantocrátor w bizantyjskiej i romańskiej  sztuce odnosi się do siedzącego Zbawcy  z otwartą księgą w ręku, błogosławiącego swoje stworzenie. Prezentuje symbol władcy wszechświata i sędziego wszechrzeczy. W języku greckim Pantocrátor znaczy Wszechwładca, Wszechmogący. Na tegorocznej prezentacji  hiszpańskich win VARSOVINO FAIR, uczestnicy mieli okazję degustacji ciekawej pozycji z regionu Rioja o tej właśnie nazwie, która mnie także mocno zainspirowała. Wprawdzie w tym samym czasie testowałam wina gorącej jeszcze o tej porze Sewilli, jednak moja wrodzona dociekliwość sprawiła, że po powrocie do Polski otrzymałam możliwość degustacji tego wina. Powiedziano mi, że jest to pozycja oceniana w wielu międzynarodowych rankingach w kategorii ”Very good value for money”. Sprawdziłam, i faktycznie tak jest.

Pantokrator

Zwróciłam uwagę na Pantocrator w efekcie toczącej się dyskusji w jednym z zagranicznych mediów. Było to znacznie wcześniej, jeszcze przed lekturą winiarskich przewodników. Wino zdecydowanie podoba się krytykom. Dopełnieniem mnóstwa medali oraz zdobytych nagród  w tym roku, był złoty krążek w Sommelier Wine Awards 2019.

Pantokrator3

Ewidentnie widać, że światowi sommelierzy zwrócili również uwagę na tą winiarską pozycję. Zastanawia mnie trochę medialna cisza krajowego mainstreamu, bowiem z tego, co mi wiadomo, nikt nie napisał chociażby zdania na temat tego wina. Przeglądałam panel producentów i wystawionych win tegorocznego Varsovino, i według mojej skromnej opinii Pantocrátor stanowił jedno z bardziej interesujących win. Teraz trochę szczegółów technicznych. Jak podaje wytwórca, jest to klasyczna Rioja, limitowana edycja, która doskonale odzwierciedla zalety jednego z najlepszych roczników obecnego wieku. Pantocrátor 2005 należy do kategorii win o dużym potencjale starzenia. Wino czekało 13 lat aby dotrzeć na podniebienie  smakoszy hiszpańskich tintos. Jego kompozycję szczepową stanowi królewskie Tempranillo z dziesięcioprocentową  domieszką odmiany Mazuelo. Opracowanie obejmuje 12-miesięcy dojrzewania każdej z tych odmian, ale osobno, w amerykańskich, dębowych beczkach, po czym dokonuje się ich łączenia. Wraca ponownie do beczek, jak nas zapewnił enolog wytwórni, gdzie spędza jeszcze 6 miesięcy.DSCF8763-600x600Po zakończeniu procesu starzenia w obecności drewna odpoczywa w stalowych zbiornikach przez kolejne 12 miesięcy, gdzie kończy dojrzewanie i jest już gotowe do butelkowania. Prawdą jest, że Pantocrátor został bardzo dobrze zrobiony, jest wyrazisty od pierwszego momentu, zyskuje, rośnie w kieliszku z każdym łykiem, nie tyle jeśli chodzi o aromat, co raczej o smak. Na pierwszy plan wybija się owocowość i nuty przypraw. Obydwa elementy sprawiają przyjemne uczucia utrzymujące się długi czas na podniebieniu. Powiedziałabym, że beczka użyta do starzenia była nowa, ale użyto jej sprytnie. Drewniane nuty są obecne, ale wydawać się może, że przyjemna cierpkość na języku pochodzi raczej od owocu niż drewna. Wytrawność jest lekka, miękka, nie przeszkadza.  Mazuelo jest w tym układzie fantastyczne, nieprawdaż? Pokazuje się również  lekki tost amerykańskiego dębu, który tak mocno razi prawie cały polski mainstream piszący o winie. Mnie się bardzo spodobała kompozycja. Taką pracę enologa należy wyróżnić. Cenię sobie,  gdy wino nie jest zdominowane przez  drewno, gdy nie jest związane przez smak balsamicznej terpentyny. Jest dość długie i bardzo smaczne.  Jest to pozycja, która w winiarskich sklepach Europy kosztuje około  20 euros, do tanich więc nie należy, ale trzeba przyznać, pozostawia mocne wrażenie. Przy ostatnim kieliszku tego wina sądzę, że udało nam się zrozumieć sens greckiej etymologii słowa Pantocrátor, czyli “Tego, który potrafi wszystko”. Jestem przekonana, że będzie się o nim jeszcze wiele mówiło!

One thought on “Wino sommelier –Pantocrátor Edición Limitada 2005

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *