toro_2
Bez kategorii

Wina Toro cz.II Czasy obecne

Hiszpański region Toro uważany jest powszechnie wśród znawców i krytyków za jedną z najlepszych winiarskich krain świata. W swojej długiej historii przechodził wielokrotnie przez okresy blasków i cieni. Od czasów rzymskich, na przełomie XII i XIII wieku, wina z Toro były bardzo cenione, stając się poszukiwanym na rynkach towarem, który korzystał z królewskich przywilejów. W epoce nowożytnej sława nowych regionów Rioja i Ribera del Duero zaczęła przyćmiewać blask win z Toro, popadających do lat 70-tych, ubiegłego wieku prawie w zapomnienie. Za sprawą największej na świecie firmy produkującej luksusowe artykuły- Luis Viutton-Moet Hennessy (LVMH), która kupiła wytwórnię win Numanthia Termes, region Toro ponownie wraca na mapę najlepszych apelacji światowych win. No właśnie, cóż takiego znaleźli w winach z małego, hiszpańskiego regionu zarządzający najbardziej ekskluzywnym, światowym gigantem handlowym z logo LV.

Logo louisvuittons       Wyjaśniamy: to była jakość win o niespotykanym dotychczas charakterze, którą tam wypatrzono. Konkretne i jednocześnie bardzo przyjemne na podniebieniu wina, mające stopień nasycenia barwy na tyle mocny, że gotów jest zmienić kolor języka i ust w trakcie degustacji. Smak, aromat i mnogość niuansów sprawiły, że Tinta de Toro spodobała się możnym tego świata, stała się wyznacznikiem luksusu. A to skolei spowodowało, że otworzyły się szeroko drzwi sukcesu, w sensie dosłownym…. bowiem rok po kupnie przez LVMC wytwórni Numathia Termes, słynny amerykański krytyk winiarstwa Robert Parker przyznaje najwyższą notę 100 punktów czołowemu winu producenta, będącego już teraz własnością francuskiej korporacji. Od tego momentu zaczyna się prawdziwa migracja wielu znaczących producentów do zachodniej części Castilla y León, by spróbować swoich sił z Tinta de Toro, szlachetnej odmiany winnej latorośli, porastających winnice tego regionu. Wprawdzie jest to inna interpretacja szczepu Tempranillo, jednak kombinacja rodzaju podłoża, klimatu, terroir oraz winifikacji pozwoliła na stworzenie całkiem niezwykłych w smaku trunków.

DSC03961    Ciekawostką o której niewiele osób w Polsce wie jest fakt, że niezwykłej popularności całemu regionowi przysporzyła również postać naszego, polskiego papieża Jana Pawła II, o którym mówiło się, że był miłośnikiem tej apelacji. Pod koniec lat 90-tych, Watykan zamówił dużą partię win właśnie z tego regionu. Wieść o tym lotem błyskawicy rozeszła się po całym Półwyspie Iberyjskim. Nasz papież był osobą niesłychanie lubianą i cenioną w kraju Cervantesa i stąd wiele osób chciało spróbować „papieskich win” z Toro.  Nie sądzimy, by mógł ulec modzie na ekskluzywne marki win spod znaku Luis Viutton, zresztą to były wina pochodzące od całkiem innego producenta, które zakupiła Sancta Sedes (Stolica Apostolska). Nie mniej jednak, jest rzeczą oczywistą, że charyzmatyczny papież z Polski, będący osobą bardzo skromną i powściągliwą, wina hiszpańskie lubił.

DSC03952       Szczep Tinta de Toro daje trunki niezwykłe, z osobliwym charakterem. Są intensywne oraz treściwe, o wyjątkowej koncentracji owoców, i co najważniejsze potrafią zadowolić ciekawość smakoszy, nie tylko tych noszących dostojnie, białe togi. Oczywiście mamy  w naszej ofercie sklepu Viniteranio dobre wina z tego regionu. Nie tak dawno zrobiliśmy sobie poznawczą wycieczkę do kilku wytwórców Toro w poszukiwaniu nowych doświadczeń oraz zaspokojenia ciekawości, bowiem wina są naszą pasją. Będzie jeszcze ciąg dalszy i zdjęcia z naszych poszukiwań ciekawch win w pięknej Hiszpanii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *