VZ 5
Bez kategorii

Viña Zorzal- Garnacha z Nawarry w innym kolorze

Gdy ktoś zaczyna opowiadać o szczepie Garnacha, to większości osób w naszym kaju zaraz przychodzi na myśl  region południowego Rodanu, a w szczególności Châteauneuf-du-Pape, gdzie 80 % kupaży robi się z tej właśnie odmiany winogron. Dobra Garnacha to jednak, nie tylko Francja. Dzisiaj kolejna, ciekawa prezentacja win z  tego szczepu. Tym razem na degustację wybieramy się do całkiem innego regionu, a mianowicie Nawarry, położonej w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Nawarra to część historycznego Kraju Basków. Od wielu lat słynęła z wybornej jakości  rosados, czyli różowych win. Znajdziemy tam również sporo dobrze wykonanych, jednoszczepowych, czerwonych win wytrawnych.

vinya-zorzal

Jak można się było spodziewać, w okolicach małego miasteczka o nazwie Fitero, gdzie znajdują się winnice wytwórni Viña Zorzal, tubylcy wiedzą jak robić dobre wina. VIÑA ZORZAL GARNACHA jeszcze niedawno sprzedawana była w bordoskich butelkach. Dzisiaj prezentacja tego wina odbywa się w dużo bardziej atrakcyjnej, burgundzkiej butelce z naklejoną, nowoczesną etykietą, która przykuwa uwagę.

vina-zorzal-garnacha_1vina_zorzal_garnacha

Mamy Garnachę, która w nosie jest, powiedzielibyśmy, nieśmiała. Obowiązkowo (według naszej oceny), potrzebuje stosownej temperatury (16ºC) oraz czasu (min.½ godz.), by móc się właściwie otworzyć. Zarówno w nosie, jak i na podniebieniu jest to bardzo różnorodne wino. Intensywny, owocowy charakter oraz dobra kwasowość, pozwalają  określić, jak wygląda dobra Garnacha z regionu Nawarra. Pełen opis tej pozycji znajdziemy tutaj. Warto dodać, że VIÑA ZORZAL GARNACHA, ze względu na relację ceny do jakości, można uznać winem demokratycznym, czyli takim, na które każdy może sobie pozwolić. Jest to pozycja low coast ze szczepu Garnacha. Jeśli mielibyśmy rozstawić podium do oceny, to zaliczylibyśmy Viña Zorzal G. do kategorii średniej półki dobrych, jednoszczepowych win, na pewno wartych poznania i godnych polecenia.

                              zw KOREK

Vinos Zorzal      zwInne wina

Wytwórnia VIÑA ZORZAL, posiada również kilka innych, ciekawych opracowań win tego szczepu, po które warto sięgnąć. Nasza końcowa uwaga po udanej degustacji będzie następująca: Garnacha, swoją wszechstronnością może zaskoczyć niejednego, wytrawnego znawcę win. Jest to winorośl dająca wina, które potrafią rozgrywać ciekawe partie na zmylenie degustujących je osób, by w końcu w  pełni zapanować nad wszystkimi naszymi zmysłami. Polecamy, bo warto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *