Famila Comenge 1
Bez kategorii

Top 10 Ribera del Duero- Familia Comenge Reserva

Familia Comenge Reserva  jest winem, które od samego początku tworzenia zostało pomyślane jako dobrze dopracowany produkt, przy tworzeniu którego czas nie będzie odgrywał znaczącej roli. Innymi słowami, pozwolono by czas oraz drewno beczki wykonały swoją mozolną i trudną pracę. Odpoczynek i spokój jest znaczącą charakterystyką tego wina, jak również decydującym uczuciem, które pojawia się w trakcie degustacji. Czy Familia pokazuje owoc? Oczywiście, że tak, ale już nie w tak znaczący sposób jak młodsi bracia tego wina Biberius i Crianza. Mamy przed sobą winiarską pozycję, której sens w założeniach wytwórcy skupia się na idei powrotu do tradycji długo starzejących się trunków, tak typowej dla wielkich win robionych przez lata w Hiszpanii, i również w Ribera del Duero, a które w dzisiejszych czasach są raczej niełatwe do znalezienia.

logo-y-mapa-ribera-del-duero-copyTo właśnie stanowi wyjątkowość Familia Comenge Reserva, która sprawia, że warto po nie sięgnąć. Pierwsza edycja tej kategorii win Comenge pojawiła się dopiero w 2015 roku i od razu wzbudziła duże zainteresowanie oraz uznanie krytyków winiarstwa na całym świecie. Familia Comenge określana jest po hiszpańsku jako monovarietal,  czyli jednoszczepowy produkt pochodzący z winogron Tempranillocechujących się doskonałym potencjałem starzenia. Na jego sukces złożyły się: umiejętności enologa, wspaniały owoc Tempranillo z wybranej części winnicy oraz zastosowanie własnych drożdży, będących prawdziwym skarbem Comenge, które wyselekcjonowano we współpracy z jednym z ośrodków badawczych. Wysokogatunkowy zaczyn do robienia win, o czym nie wszyscy wiedzą, to fundamentalna sprawa przy tworzeniu wielkich pozycji światowego winiarstwa.

Rafael_Cuerda_Enologo_y_director

Enolog wytwórni bardzo ładnie rozgrywa charakter Familia Comenge użyciem aż dwóch rodzajów beczek. Przez całe 26 miesięcy dojrzewania we francuskim oraz amerykańskim dębie, trwają poszukiwania  optymalnej kombinacji bukietu smakowego i zapachu. Efekt przerasta wszelkie oczekiwania. Nie znamy osoby, która sięgnęła po to wino i poczuła się zawiedziona. Opis degustacyjny znajdziecie tutaj. My chcielibyśmy tylko podkreślić, że Familia Comenge Reserva pomimo długiego okresu starzenia zachowuje szczególną równowagę i strukturę. A ponieważ pochodzi ze wspaniałego owocu, powinna być jeszcze lepsza w przyszłości dzięki odpoczynkowi w butelce. Kończąc opis tego wyjątkowego Ribera del Duero, naszą relację można by zamknąć w trzech słowach: Elegancja, Szlachectwo oraz Subtelność. Jest to obecnie jedno z najlepszych,  hiszpańskich Riberas del Duero, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Prawdziwa delicja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *