Corcho RD
Bez kategorii

Tierra Aranda Reserva- jesienne kolory Ribera del Duero

Dzisiaj podamy rekomendację wysokiej jakości wina z kategorii Reservas, pochodzących z hiszpańskiego Regionu Ribera del Duero.

TAR1Tierra Aranda Reserva 1

Tierra Aranda Reserva to typowy reprezentant dobrych pozycji, znanej wszystkim miłośnikom wina apelacji. Wino za swoją jakość zostało zauważone i doceniane przez winiarskich krytyków w postaci licznych, znaczących nagród. Jednak przede wszystkim trzeba zauważyć, że jest to konkretna pozycja i przede wszystkim smakuje. Stuprocentowe Tempranillo nazywane też w Ribera Tinta del Pais, robione jest ze starych 45-60 letnich winorośli. Pełne, 18 miesięczne dojrzewanie w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu oraz kolejne, 12 miesięcy w butelce nadaje winu pełną krasę. Amerykański dąb oraz francuski Alier, ładnie współgrają. Zapytaliśmy się enologa, po co aż dwa rodzaje beczek? Odpowiedział nam, że drewno to bogactwo i mądrość natury, która wnosi dużo swojego potencjału. Trzeba tylko je umieć właściwie spożytkować. W tym wypadku użyto obydwu gatunków, aby wino zyskało na złożoności, w tym celu mianowicie, by wygładzić jego cierpkość bez utraty podstawowych składników odmianowych, aby owoc mógł być wyraźniej zaznaczony. Trzeba przyznać, że enolog wywiązał się z zadania.

TAR2logo_ribera_duero

W efekcie otrzymaliśmy wino o głęboko czerwonym kolorze, który nie stracił jeszcze całości granatowych refleksów. W nosie pojawiają się pikantne nuty, tosty oraz delikatne niuanse dębiny w obecności owoców o dużej koncentracji. Wszystkie elementy pozostają ze sobą w dużej harmonii. Godne uwagi są niezwykle czyste aromaty. Właściwa równowaga na podniebieniu sprawia, że Tierra Aranda  będąc dojrzałą Rezerwą, jawi się jako energiczne jeszcze wino ze szlachetnymi taninami. Jak pisaliśmy wyżej, jest konkretna, w ustach mięsista i trwała, o mocno zaznaczonych słodkich owocach. Dobra struktura oraz długo pozostający w ustach smak, robi wrażenie. Jest to przykład książkowego Ribera del Duero, wyższej kategorii. Takie wina zawsze mają swoich stałych klientów.  Degustacja tego rodzaju pozycji rodzi zawsze sporo emocji. Smak wina przenosi nas do miejsca starych winnic, gdzie powstają i potrafi lepiej zrozumieć dlaczego region Ribera del Duero stał się tak modny w winiarskim świecie. Zapraszamy do zakupu tej pozycji w naszym sklepie Viniteranio.  Pozdrawiamy

logo-y-mapa-ribera-del-duero-copy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *