time-machine
Bez kategorii

The Time Machine- maszyna czasu

Móc zmierzyć  się z jedną z najlepszych winiarskich pozycji  Rioja i kto wie, czy nie pozostałych regionów świata, może stanowić ogromne wyzwanie dla każdego Wine mana. Degustować dwa kolejne roczniki tego samego wina, uznane zgodnie przez fachowców jako ”doskonałe”,  może być również ciekawą, enologiczną wycieczką w czasie- The Time Machine for Wine Lovers. Dzisiaj będzie mowa o Marques d Elciego Edición Limitada– rocznik 2010 oraz 2011.

                             Marques DeElciego

W naszych winnych podróżach szukamy niestrudzenie doskonałych pozycji winiarstwa, win nieklasyfikowanych dla większości smakoszy, które potrafią ucieszyć wszystkie możliwe zmysły doświadczonych osób. Od dłuższego czasu prowadziliśmy rozmowy z fachowcami winiarskiej grupy Muriel. To Ana Isabel Barba opowiadała nam o  kreacjach tworzonych pod banderą producenta z małego hiszpańskiego miasteczka Elciego. Zaciekawił nas mocno fakt, że dla jednego wina można stworzyć osobną i niezależną wytwórnię. Nie znamy wiele podobnych przykładów takich rozwiązań w całym winiarskim świecie. To właściwie pewien ewenement, mogący świadczyć o wyjątkowości i nieprzeciętności powstającego produktu.

hacer_vino_bodega

Emocji w naszej dyskusji było wiele. Marques d Elciego Edición Limitada jest winem produkowanym tylko w wyjątkowych rocznikach. I takie były lata 2010 oraz 2011, których butelki nam ostatnio przesłano, ocenione jednogłośnie przez Radę Apelacji Rioja jako Excellent. Rocznik 2010 w Rioja,  określany był  przez wielu znawców,  jako ten, który pozwolił stworzyć najlepsze w tym wieku wina regionu. Według konsultowanych przez nas  connoisseur,  Marques d Elciego Edición Limitada jest  jednym z najciekawszych win powstałych po 1920 roku w Hiszpanii. Już majestatyczny wygląd butelki z elegancką, ciemną etykietą robi wrażenie.

marques-de-elciego-edicion-limitada-rioja__95920.1471040401.1280.1280

Możemy zapewnić, że jej zawartość nie zdefrauduje zmysłów. Winogrona do tych delicji pochodzą z unikalnej winnicy pod nazwą El Gallo (tzn. kogut), położonej w specyficznej okolicy  regionu Rioja Alavesa. To zaledwie 2 ha działki obsadzonej najwyższej jakości winną latoroślą jeszcze w latach 60tych ubiegłego wieku. Wszystkie krzewy winogron są takie same, wszystkie są podobne do siebie, ale jednocześnie różnią się znacząco. Królewskie Tempranillo pokazuje swoje najlepsze oblicze, najwierniejszy charakter  tej odmiany. Wyjątkowa lokalizacja winnicy w unikatowym środowisku, połączona z wieloletnim doświadczeniem osób zajmujących się wyrabianiem wina, pozwoliły  nam na degustację dwóch wielkich pozycji hiszpańskiego winiarstwa.

 Rioja Alta            Rioja Alta– skąd pochodzi, jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią trzech podregionów apelacji Rioja. Winnica położona jest w obszarze działania specyficznego klimatu o szczególnym wpływie Oceanu Atlantyckiego. Gleba w tej części regionu jest bogata w glinę, a szczególnie wapiene składniki,  jak również wiele organicznych elementów jakie niosą ze sobą dopływy rzeki Ebro. To zastanawiające w jaki sposób tak wysoko położony region, jakim jest jest Rioja Alavesa może pozwolić na tak znaczącą ekspresję winogron oraz  jakość produkowanych win. Wyjaśniono nam, że cały ten teren jest wąskim, zamkniętym pasmem ziemi leżącej pomiędzy górami Sierra de Cantabria i rzeką Ebro. Pobliskie wzgórza chronią winnice od zimnych i wilgotnych wiatrów północnego Atlantyku. Tworzący się specyficzny mikroklimat jest tam szczególnie korzystny dla winorośli. Przejdźmy jednak do oceny degustowanych win.  Pełne dojrzewanie w czasie 18 miesięcy w dwóch rodzajach beczek z fracuskiego dębu (połowa tego okresu w nowych oraz druga w jednorocznych), nadaje specyficznego charakteru obydwu Markizom. Są niezwykle eleganckie i wielowymiarowe,  oraz jak nazwa z etykiety wskazuje- szlacheckie. W kieliszku prezentują jasny kolor wiśni. W nosie pojawia się bardzo złożony, intensywny aromat, który potrzebuje jednak trochę czasu by się otworzyć. Wyczuwa się dużo dojrzałych, czarnych owoców (śliwki, rodzynki) w obecności łagodnych nut starzenia, tak charakterystycznych dla francuskiego dębu. Mamy więc  ładne połączenie przypraw, aromatycznych ziół z wanilią i łagodnym tytoniem oraz bardzo ciekawe ukłucie zapachowe muszkatołowej gałki. W ustach, wina pokazują swoją potężną strukturę. Wielki potencjał owoców odmiany Tempranillo objawia się w pełnej postaci, dając bardzo delikatne ale jednocześnie wyraziste trunki. To prawdziwe delicje, elegackie tintos na najwyższym poziomie. Nasza końcowa ocena jest jednoznaczna: są to wina, które zadziwiają obecnością tak wielu niuansów, tak dużą różnorodnością wrażeń, swoją  skoncentrowaną szlachetnością, że poznać je, było dla nas synonimem radości,  uciechą z rodzaju najbardziej przyjemnych doświadczeń. Rocznik 2011 polecamy przechować jeszcze jakiś czas w ciemnej piwniczce, by móc zobaczyć jego ewolucję i cieszyć się nim w całej okazałości za kilka lat. To wino, jak widać na załączonym powyżej zdjęciu, jeszcze bez etykiety, powinno troszeczkę odpocząć. Spotkaliśmy się z oceną wśród winiarskich krytyków, że Marques d Elciego Edición Limitada jest prawdziwym Señor Vino.

imagen-20140210112113_o

Bogatsi o kolejne doświadczenia, w naszych podróżach maszyną czasu, pragnęlibyśmy to potwierdzić, dodając jednocześnie od siebie, że takie pozycje obligatoryjnie powinny stanowić dziedzictwo ludzkości… przynajmniej tej co pije dobre wina. Udanych degustacji życzymy!

2 thoughts on “The Time Machine- maszyna czasu

  1. AgresticFinger

    Na etykiecie jest naniesiona treść starego dokumentu będącego od pokoleń w posiadaniu rodziny właścicieli wytwórni. Odnosi się do praw własności ziemi, na której znajdują się winnice. Jednocześnie nawiązuje do wieloletniej tradycji winiarstwa, której prezentowane przez nas wino- Marqués de Elciego Edición Limitada jest najlepszym przykładem, pokazując swój złożony charakter, bogactwo niuansów wywodzące się wprost z miejsca gdzie powstaje- z Elciego, z winnic leżących nieopodal tego miasta. Właśnie dlatego winu nadano taką nazwę. I chociaż historycznie takiego tytułu szlachectwa nikomu nie przyznano, to jednak dla jego twórców wino jest prawdziwym „Markizem”: potężnym, szlachetnym, zakorzenionym głęboko w klasycznym stylu średniowiecznego miasteczka Rioja.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *