BODEGAS-REYES
Bez kategorii

Teófilo Reyes

Nie pamiętamy już chwili, gdy po raz pierwszy sięgneliśmy po lampkę dobrego wina. Byliśmy wtedy  w niedojrzałym jeszcze  wieku. Ale od tamtego momentu wszystko potoczyło się niezwykle dynamicznie. Rozgorzała w nas prawdziwa pasja do winiarstwa. Kochamy wino, i wino też nas adoruje. Wytworzył się pomiędzy nami pewien rodzaj wzajemnego flirtu, fillingu, swoisty przykład ciepłego uczucia  z odwzajemnieniem. Wczoraj kurier przyniósł nam niezapowiadaną paczkę. Nasza radość była ogromna, bowiem chociaż było to tylko niepozorne pudełko opakowane w czarną folię, to jednak musimy przyznać, że czekaliśmy na nie podświadomie od dłuuugiego już czasu. W środku znajdowały się trzy piękne butelki.

                     DSC04148

Wszystkie z zawartością czerwonych, wytrawnych win od Teófilo Reyes. W dodatku prosto z samego Ribera del Duero, o którym ostatnio sporo wspominaliśmy. Kim był Teófilo Reyes? I dlaczego będziemy o nim dzisiaj pisać?

_DSC2517_xoptimizadax--490x578

Po kolei. O hiszpańskim winiarstwie niewiele jest wiadomo w naszym kraju, to pewne, dlatego warto jest skreślić kilka słów. Teófilo Reyes to niezwykle pasjonująca osoba, o której było nam dane  słyszeć wielokrotnie od naszych mentorów. To człowiek legenda. Był prawdziwym pionierem Ribera del Duero i szczególną osobistością, bez której trudno byłoby zrozumieć charakter win tego znanego w świecie, winiarskiego regionu. Człowiek legenda, chociaż zawsze wybierał pozostanie w cieniu innych, bez rozgłosu, za plecami osób, które dzięki jego kreacjom wybiły się do czołówki światowego winiarstwa. Można śmiało dodać, że znaczną część sukcesu całej apelacji należałoby bezpośrednio przypisać właśnie jemu. Dał się poznać jako wybitny enolog, nauczyciel, profesor  na dwóch fakultetach, oraz przede wszystkim winiarz robiący znakomite wina. To jedna z najbardziej szanowanych postaci hiszpańskiego winiarstwa. Przez lata dokonywał wytężonej pracy dla innych producentów nie szukając dla siebie aplauzu.   W latach 50tych tworzył markę znanej wytwórni Protos, która dwie dekady później odniosła olbrzymi sukces na światowych rynkach. Opracował również wiele innych kreacji, które nadały blasku apelacji Ribera del Duero. Był między innymi twórcą słynnego Conde Siruela, oraz najbardziej emblematycznego hiszpańskiego wina – Tinto Pesquera, stworzonego dla bliskiego przyjaciela.  To właśnie Tinto Pesquera zostało określone przez amerykańskiego guru-Roberta Parkera jako hiszpański odpowiednik słynnego Petrusa, co zapewniło sławę i pieniądze wytwórni oraz jej właścicielowi, którym był nie kto inny, jak sam Alejandro Fernández, obecnie szef wielkiej grupy winiarskiej Pesquera.

                     petrus

W połowie lat dziewięćdziesiątych dwaj synowie znanego już wtedy wszystkim enologa, postanowili stworzyć od podstaw własną wytwórnię, zapraszając do aktywnego partnerstwa swojego utalentowanego ojca.

Bodegas Reyes

Wkrótce projekt udało się  rozwinąć  i powstało kolejne autorskie dzieło, tym razem noszące etykietę z własnym imieniem i nazwiskiem Teófilo Reyes. Trzy lata później amerykański magazyn Wine Spectator, po raz pierwszy w historii umieścił je wśród dziesięciu najlepszych win na świecie. Do dzisiaj wina spod znaku Teófilo Reyes są jednymi  z najlepszych w Ribera del Duero, chodziaż w naszym kraju właściwie nikt o tym nie wie. Pragnęliśmy od pewnego czasu ponownie powrócić do degustacji ostatnich roczników z tej wytwórni, chociaż znamy  doskonale większość poprzedzających trunków. Jednak pamiętamy, że wino przecież to nie coca-cola, i ciekawiło nas bardzo, jak tym razem objawi swój urok w kolejnym wydaniu. Słyszeliśmy od naszych hiszpańskich znajomych, że są to pozycje niezwykłe, pasjonujące. Sprowokowała nas również informacja, że mała winiarnia będąca w posiadaniu rodziny Reyes posiada obecnie najlepsze winnice w regionie Ribera del Duero. Nie mogliśmy się oprzeć takim emocjom. Otrzymanych win jeszcze nie próbowaliśmy otwierać. Czekamy na stosowny moment. Opiszemy nasze doznania wkrótce. Na koniec, pragnęlibyśmy podziękować Andrea Ughelli za pomoc w kontaktach z wytwórnią. Muchas gracias Andrea, un abrazo fuerte!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *