Polendos
Bez kategorii

Segovia i dobre wino- Ribera de Polendos Roble

Dzisiaj proponuję wszystkim enologiczną wycieczkę w okolice miasta Segovia. Znakomita większość turystów przywozi ze sobą zdjęcie słynnego Akweduktu, jednego z ważniejszych zabytków Hiszpanii i prawdziwej ikony dla turystyki tego regionu. Segovia to również niewątpliwa potęga gastronomiczna półwyspu Iberyjskiego.

Cocinillas

Odwiedzającym raczej nie trzeba polecać lokalnej kuchni, przynosi rozkosz nawet najbardziej wymagającym podniebieniom. Pieczony prosiaczek (cochinillo asado), czy młoda jagnięcina (lechazo) są kwintesencją tego, co najlepsze w gastronomii. Jednak świetne jedzenie, same w sobie jest niczym bez dodatku dobrego wina. I tutaj, w Segovii, wiedzą o tym doskonale. W całej prowincji nie ma zakątka, gdzie nie uprawianoby winorośli. Wina są świetne, każde z nich ma zupełnie inny charakter, to ogromne bogactwo kraju.

Polendos FrontalPolendos Revers

Polecam dzisiaj Ribera de Polendos Roble, jednoszczepowe Tempranillo o krótkim okresie dojrzewania w dębowych beczkach. W nosie jest świeże, pachnące, z czerwonymi i czarnymi owocami, pikantnymi ale przyjemnymi przyprawami. Jest też zapach kwiatów, delikatny aromat masarni, ten dobry, jakby lekkiego wędzenia szynki… a potem jeszcze trochę kompotowych, czerwonych owoców, i znowu przypraw, ale  już nieco słodszych, balsamicznych, o wyraźnym kształcie. Jest też odrobina mięty i lukrecji. Dobre wejście do ust, wypełniające, pełne, z kwiatowym i subtelnie pikantnym posmakiem. Na podniebieniu jest wyraźnie soczyste, smaczne, owocowe, z lekką goryczką, która nieco zaznacza charakter wina. Są też nuty balsamiczne, dobra kwasowość, mleczne niuanse, które tak lubię w winach tego regionu. Alkohol, chociaż jest go niemało (14,5º), dobrze integruje się z całością, jedwabista tanina na swoim miejscu. Ribera de Polendos to przyjemne do picia, o dobrej strukturze wino. Jego producent Bodegas y Viñedos Agejas robi również świetne oliwy Extra Virgin, które również testowałam. Mam nadzieję, że gdy uda mi się ponownie wrócić do Hiszpanii, jednym z pierwszych miejsc, które będę chciała odwiedzić, będzie właśnie Segovia.

.Aceites 3Aceite1Aceite 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *