Rosa, Rosado
Bez kategorii

Różowa, dobra Garnacha na lato

W ostatnim czasie oddaliśmy się (bez opamiętania zresztą),  głębszemu poznaniu winnych szczepów Garnacha. Tak już z nami jest, że gdy zaciekawią nas jakieś wina, lub szczepy z których są robione, staramy się poznać dogłębnie ich charakter, stosując różne metody porównawcze. Ostatnio,  badamy  intensywnie szczep Garnacha w możliwie jak najszerszym horyzoncie geograficznym, niekiedy nawet wykraczając poza granice skąpanej w winie i słońcu Hiszpanii. Lato, jak wszystkim wiadomo, jest w tym roku upalne również w Polsce, więc rozpoczniemy nasz cykl reportaży od kilku słów o różowym winie robionym przez winiarzy z okolic Toledo.

Logotipo-TAVERA_300x150Bodegas Tavera

Zainteresowanie  winami producenta o nazwie Bodegas Tavera pojawiło się u nas w sposób całkowicie przypadkowy. Podczas uczestnictwa w jednym  z licznych, winiarskich wydarzeń organizowanych na Półwyspie Iberyjskim, zwróciliśmy uwagę na znakomity design serii win pod nazwą Tavera. Z niemałym trudem udało nam się ustalić, kto był odpowiedzialny za prace graficzne tak intrygującej nas, winnej prezentacji. W końcu,  udało nam się przeprowadzić telefoniczną rozmowę z projektantem graficznym (Joaquin Lopez Palacios).

Joaquin lopez Palacios 2   Dowiedzieliśmy się kilka ciekawych szczegółów dotyczących pracy nad ilustracjami etykiet win Tavera. Otóż, w swoich artystycznych kreacjach dotyczących wina, projektant posłużył się historią miasta Toledo, bogatego, jak wszystkim wiadomo, nie tylko w zabytki, ale również legendy i opowieści, które przetrwały do dziś. Poprzez te historie Joaquin postanowił wprowadzić do winnicy Tavera nową tożsamość.

Joaquín López PalaciosLegendy dawnej stolicy Hiszpanii zostały przez niego przedstawione za pomocą ciekawych ilustracji na butelkach produkowanych win, a te, szybko znalazły wyróżnienie w postaci pierwszej nagrody za najlepszą prezentację wina w konkursie organizowanym w trakcie trwania słynnego Fenavin National Wine Fair, odbywającego się co dwa lata w królewskim mieście Ciudad Real. O tym jednak dowiedzieliśmy się dużo później,  jak również dopiero po pewnym czasie nastąpiła degustacja produktów winiarni.

taveraRosado   20180808_201629

TAVERA-Garnacha Rosado– apelacja Méntrida (Toledo) jest winem gastronomicznym, pasującym doskonale na obecny, ciepły klimat również  w naszym kraju. Pomimo tego, że zaliczylibyśmy je do kategorii tradycyjnych Rosados, niesie wiele zmysłowych wrażeń i pokazuje dobry smak w samym szkle. Jesteśmy z tej kategorii WineLoversów, którzy nie ukrywają swojej pasji do win różowych. Umiejętność łączenia tego rodzaju trunków z dobrą kuchnią  jest wyśmienitym sposobem na upalne, ciepłe wieczory, możecie być pewni!

Joaquín López Palacios    TAVERA-Garnacha Rosado, to również róż w lampce do dzielenia się przy stole ze znajomymi. O tym fakcie nigdy nie należy zapominać! W przeciwieństwie do tak modnych ostatnio, bardzo bladych rosados, jest winem intensywnym. Nie jest wcale przeładowane,  jak postulują oponenci tradycji. Eleganckie w nosie, pokazuje dyskretne ale jednoznaczne aromaty.  Oczywiście idą w parze z uwodzicielskim bukietem płatków róży i świeżych owoców (granaty, truskawki, jeżyny i maliny). Świeże, owocowe i smaczne wino różowe, z przyjemną nutą w ustach i ładną strukturą, a w dodatku jest w bezkonkurencyjnej cenie! (degustowaliśmy za darmo). Jak tego nie spróbować! I jeszcze jedno: spora  zawartość alkoholu (całe 14ºVol)  ładnie ukryta jest przez enologa w całości. Nie należy jednak zapominać o mocnym schłodzeniu wina do 6-8ºC przed spożyciem, bowiem w innym przypadku osiągnięta równowaga może się nieco rozchwiać i tenże sam alkohol skoczy na pierwsze miejsce na podium. I ostatnia już przestroga:  14ºVol., chociaż początkowo mało widoczne, pozostaje jednak na stałe w lampce wypełnionej smacznym rosado z okolic Toledo. Prosimy o degustacyjną rozwagę!  A dokładnie w tym celu, by nieopatrznie nie stać się kolejnym uczestnikiem  legendy z rodzaju „Bitwy Lapitów z Centaurami”, o której pisaliśmy tutajPozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *