DSC04298
Bez kategorii

Mocne związki- Estola Gran Reserva

Wiosenne i letnie miesiące sprzyjają powstawaniu związków na całe życie. Ponoć w tym okresie pojawia się silniej chęć partnerstwa, którą można by określić jako skłonność do łączenia się, wynikająca wprost z naturalnej potrzeby ludzi. Podaje się, że kluczem  doskonałych związków  jest zdolność wzajemnego uzupełniania się we wszystkich dziedzinach. Co ciekawe, jest to właściwość szersza, bowiem występuje również w świecie wina. Większość znanych nam winorośli stosowanych przy produkcji win, posiada swoje odrębne i niezależne cechy oraz właściwości, jednak niekiedy bywa tak, że ich wzajemne zespolenie w różnych proporcjach, tworzy odrębną i dodatkową wartość, mogącą pozytywnie zaskoczyć podniebienia wine loversów. Różnice poszczególnych szczepów winogron mogą sprawić, że w zamierzonym przez enologa melanżu, powstanie całkiem atrakcyjne i ciekawe wino. Niektóre odmiany winogron,  w naturalny sposób są predysponowane do takich związków. W ostatnim czasie zespół degustatorów Viniteranio.pl ponownie znalazł się w obliczu monograficznej sesji porównawczej. Tastin France 2DSC04257DSC04276DSC04252

Tym razem obszarem docelowym były francuskie wina z kilku znaczących regionów. Spośród wielu badanych pozycji zwracaliśmy szczególną uwagę na mieszanki różnych autochonicznych szczepów Burgundii i Bordeaux. Wina jednoodmianowe tym razem testowaliśmy tylko pobieżnie. Nasze zainteresowanie blendami wynikało z tej prostej przyczyny, że kilka dni wcześniej, na wspólnej kolacji ze znajomymi, omawialiśmy możliwości transgranicznego układu szczepowego jakim jest hiszpańskie Tempranillo  z francuskim szczepem Cabernet Sauvignon.

Cab. Sauv 1

Jak wszyscy wiedzą Cabernet Sauvignon to odmiana dominująca w winach Burdeaux. Jego główne cechy to taniczność i wytrawność. We Francji  jest często stosowany i zmiękcza się go w winach odmianami Merlot, Cabernet Franc  i Petit Verdot. Ma bogaty zapach i silny aromat, dzięki czemu jest wprost idelny do wchodzenia w mariaże.

DSC04166 Degustowaną pozycją w trakcie wieczornej kolacji było hiszpańskie wino Estola Gran Reserva, połączenie dwóch szczepów: Tempranillo i Cabernet Sauvignon,  w proporcjach 70 do 30. W nosie pokazało nam bardzo oryginalny i złożony aromat suszonych śliwek i czarnych owoców z przyprawami. Podniebienie było równie imponujące, bardzo gęste, z dużą objętością i lekko ściągającymi garbnikami, coś zaskakującego, ale całkiem miłe wrażenie. W ustach było naprawdę dobre, chociaż pojawiały się niektóre smaki roślinne nieco zmieniające równowagę wina. To efekt francuskich dodatków. W trakcie degustacji  odbyliśmy debatę na temat międzynarodowych mieszanek winnych szczepów.

             DSC03804

Dyskutowaliśmy o aromatcie Cabernet Sauvignon. W tym winie nikt nie zauważył typowych, mocnych zapachów zielonego lub czerwonego pieprzu, które zwykle występują w winach Cabernet. Wszyscy jednogłośnie twierdzili, że królewskie Tempranillo pokazało swoją niewątpliwą dominację i klasę. Aromat był wprawdzie dość stanowczy, wymieszany z dodatkiem dzikich, leśnych owoców, ale dobrze ułożony, przyjemny i bez ekscesów. Niektórzy z nas byli bardzo podekscytowani widząc w Estola Gran Reserva coś z zapachu dobrze wykonanego Caberneta. Twierdzili z uporem, że powinien pojawić się również czarny pieprz. Jednak część osób uważała, że właściwym zapachem tego szczepu jest czerwona lub zielona papryka. Dyskusja szybko przeszła na tematy obecności obcych odmian w hiszpańskim winiarstwie. Rozmawialiśmy o ”francuskim niebezpieczeństwie” wynikającym z obecności Cabernet w 16 hiszpańskich apelacjach, mogącym zagrozić tożsamości produkowanych win. Porównywano szeroko mieszanki Tempranillo z Cabernet i Graciano, będącego autochtoniczną alternatywą, lub jak kto woli, przeszkodą w otwarciu drogi dla francuskich odmian winogron. Trzeba przyznać, że smakowaliśmy naprawdę intensywne oraz oryginalne wino wzbogacone w dodatku ciekawą dyskusją.

DSC03803

Niesamowita, dziesięcioletnia La Mancha  wzmocniona Cabernetem, pokazała niezwykłą żywotność. Wszyscy zgodziliśmy się, że wino dało z siebie tego wieczoru absolutnie to, co powinno.  Nie spoglądając wcześniej na elegancką etykietę znajdującą się na butelce, śmiało można by powiedzieć, że na stole stanęła Rioja pierwszej kategorii. Trzeba przyznać, że królewskie Tempranillo potrafi się wybronić. Taki profil wina, przy dobrej kolacji kwietniowego wieczoru smakował nam najbardziej. Debatę, na temat wyższości francuskich win nad innymi zostawiamy naszym kolegom blogerom i dziennikarzom. My mamy zamiar cieszyć się różnorodnością. Dla nas najlepszym  jest to, które porusza  zmysły, potrafi dostarczyć sporej dawki emocji. Wszelkie dywagacje tego wieczoru zamknął amfitrion naszego spotkania, Don Alberto stwierdzeniem, że „...najlepsze wino na świecie to dobra mieszanka, a najgorsze, to zła. Winogrona stanowią 90% sukcesu lub porażki wina i jakość owocu ma zawsze ogromne znaczenie. Graciano wzbogaca Tempranillo, nadaje mu nowe wrażenia i wiele niuansów, ładnie się integruje, podczas gdy w wielu mieszankach Cabernet Sauvignon i Tempranillo wydaje się, że występują dwa różne wina. Oczywiście nie był to przypadek Estola”. Niech więc tak będzie. Nadchodzą  ciepłe noce, i ci z naszych czytelników, którzy zamierzają wykazać większą spontaniczność w tym okresie, będą już wiedzieć czym mają wzmocnić swoją kondycję w budowaniu dobrych zwązków. Wino Estola Gran Reserva rocznik 2008, zajduje się w stałej ofercie sklepu Viniteranio. Na zdrowie!

2 thoughts on “Mocne związki- Estola Gran Reserva

  1. AREK

    Próbowałem to wino, bardzo konkretne a zarazem niezwykle delikatne. Intensywne w zapachu , jak i w smaku. Godne polecenia na najważniejsze okazje. Wydaje mi się, że chyba nikogo kto lubi Hiszpanię nie zawiedzie.

    Reply
  2. Marek

    Dobra pozycja. Ciekawa mieszanka Cabernet i Tempranillo. Nie sądziłem że takie winą są robione w La Manchy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *