VINOS-LORIÑÓN-crianza
Bez kategorii

Młodszy brat słynnego Rioja 200 Monges- Loriñon Cza

Dzisiaj opiszę ciekawą winiarską pozycję z regionu La Rioja o nazwie Loriñon Crianza. Pochodzi z wytwórni o nazwie Bodegas Breton, której los od samego początku nie szczędził ekonomicznych zawijasów. Winiarnia założona jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez grupę baskijskich przedsiębiorców, nie bardzo potrafiła sobie poradzić na wymagającym rynku. Dobre winnice i wyborna jakość powstających win, wbrew pozorom stały się przyczyną upadku całego projektu.

lorinon-crianza-1446501-s437Przeinwestowanie w budowie kolejnych, nowoczesnych instalacji spowodowało finansowe problemy producenta i w końcu konieczność wyprzedaży całego majątku. Całe szczęście znalazł się dobry kupiec. Był nim nie kto inny, jak Miguel Ángel Gregorio– enolog i właściciel sporej winiarskiej grupy o nazwie Vinicola Real. Podpowiem nie znającym hiszpańskich realiów, że jest to twórca eksluzywnych win gamy Premium pod nazwą 200 Monges, bardzo znanej i cenionej w winiarskim świecie. 200 Monges to marka  reprezentująca najwyższą półkę tego, co powstaje w Rioja, prawdziwy majstersztyk sztuki winiarskiej. Wina tego producenta znajdują się we wszystkich hiszpańskich restauracjach z gwiazdkami Michelina, są również obecne w najlepszych restauracjach w Nowym Jorku, Tokio czy Londynie, znajdują stałych odbiorców na królewskim dworze Zarzuela w Madrycie, jak również  w siedzibie rządu Hiszpanii (palacio de Moncloa). Miguel Angel, jako wytrawny enolog i sprawny przedsiębiorca wykorzystał nadarzającą się okazję do przejęcia wyśmienitych winnic i dobrej marki win. Jego zamiarem było włączenie do portofolio winiarskiej Grupy, nowych pozycji w przystępnej dla każdego konsumenta cenie. Bardzo szybko wyprowadził upadającą wytwórnię z finansowego dołka. Od tego momentu odnowiona gama pod zachowaną nazwą Loriñon rozpoczęła podbój rynku. Jedyna zmiana dotyczyła  nowej prezentacji butelek z rodzaju burgundzkich z wyjątkowo elegancką etykietą. Kompozycja odmianowa cenionych już wcześniej przez smakoszy win pozostała bez zmian.

VINOS-LORIÑÓN

Nowe pozycje pod starą, ale dobrze znaną nazwą bardzo dobrze przyjęto na rynkach. Już pierwszy rocznik Loriñon Crianza został zauważony przez prestiżowe amerykańskie czasopisma, takie jak Wine Enthusiast czy Wine & Spirits. Wysokie oceny dotyczyły również pozostałej gamy win Loriñon. Dokładny opis tego wina znajdziecie na stronie Viniternio, tutaj. Stosunek ceny do jakości tej pozycji jest znakomity. Jest to wino, które pije się z przyjemnością, które zawsze lubię, z odrobiną nowoczesnych akcentów, nie rezygnując jednocześnie z klasycznego stylu win Rioja. W ustach naprawdę dobre. Minęło sporo czasu od ostatniej degustacji i znowu nam się spodobało. Polecamy je wszystkim mocno!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *