Sonsierra-Crianza-2smaki
Bez kategorii

medale IWC- Sonsierra Crianza Rioja

Jest takie miejsce w hiszpańskiej La Rioja o wyjątkowo naturalnych właściwościach, gdzie powstaje dobre wino. Ten zakątek nazywa się Sonsierra, a sam wyraz  znaczy dokładnie  ”pod górami”. Z północnej strony pasmo gór Sierra de Cantabria oraz rzeka Ebro na południu, tworzą specyficzny, atlantycki mikroklimat o znacznych wpływach Morza Śródziemnego, który nadaje tworzonym winom autentyczny charakter. W tej części Rioja, określanej dla wyróżnienia doadatkowym słowem Alavesa, znajdziemy kilkunastu znakomitych producentów. Wśród nich, od jakiegoś już czasu prym wiedzie Bodegas Sonsierra.

barricas-perfume-sonsierra

Pisaliśmy o tej winiarni kilkukrotnie. Większość ich win swoją autentycznością i jakością podbiła podniebienia smakoszy oraz ekspertów.  W ostatniej edycji International Wine Challenge, po raz kolejny doceniono świetną pracę enologów Sonsierra.

 IWC

IWC to jedno z najważniejszych winiarskich wydarzeń roku. Ocenia się na nim wiele najróżniejszych win z całego świata. Dojście do finałowej części turnieju wśród wielkiej liczby prezentowanych pozycji,  nie jest łatwe. Różnorodność ekspertów oceniających (winiarze, sommelierzy, mistrzowie kuchni, dziennikarze, dystrybutorzy, etc.) pokazuje, że na uzyskanie medalowego miejsca mogą liczyć tylko najlepsi.

awc_vienna-2018_1200x80002

Wina z etykietą Bodegas Sonsierra otrzymały aż dziewięć nagród (dwa złote i siedem srebrnych medali). Po raz kolejny  pokazano wysoką jakość wina pochodzącego z Rioja Alavesa. Ostatnio w apelacji Rioja doszło do wielu zmian. Trzeba będzie jednak trochę poczekać, ale mamy nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli zobaczyć sporo nowych i ciekawych win. Póki co, sięgamy dzisiaj po Sonsierra Crianza. Jest to wino według klasycznej filozofii Rioja, jednak o nieco nowoczesnym fasonie, co dla bardziej wyrobionych smakoszy jest łatwo wyczuwalne już przy pierwszej degustacji. W nosie pokazuje intensywne ale wytworne połączenie aromatów wanilii, kakao i kawy, tak właściwych przy dwunastomiesięcznym dojrzewaniu w beczce. Obecne są również żywe wspomnienia dojrzałych owoców i lukrecji. Na podniebieniu wyczuwalna ładna harmonia smaków typowych dla szczepu Tempranillo, z zaznaczoną w końcówce obecnością przypraw. Pokazuje dobrze wywarzoną kwasowość i przyjemną obecność tanin pochodzących z owoców, które nadają mu właściwą strukturę i długi posmak. Jest to łatwo pijalne wino w dobrej cenie. Do kupienia w sklepie Viniteranio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *