LOLO (2)
Bez kategorii

I Love Lolo, I Love Jamón, I Love Ribera del Duero również !!!

Musimy przyznać szczerze, że posiadamy achillesową piętę. Mamy słabość do dobrych win, w szczególności pochodzących  z regionu Ribera del Duero. Nasze stosunki w tej kwestii w pewnym sensie przypominają związek znanej pary aktorów Javiera Bardem i Penélope Cruz.

 Javier-Bardem-Penelope-Cruz_MEDIMA20170420_0107_5

Nie potrafimy się oprzeć urokowi ciemnoczerwonych trunków ze znakiem znanej apelacji. Posiadamy dosyć spore możliwości porównawcze w kategorii hiszpańskiego winiarstwia,  ale tak się dziwnie jakoś składa, że najczęściej, niekiedy nawet mimo własnej woli, wracamy do Ribera del Duero, sięgamy w naszych enologicznych wędrówkach po obszarze Półwyspu Iberyjskiego po wina właśnie stamtąd. Na rynku jest ich wiele, prawie każdego roku pojawiają się nowe i ciekawe pozycje, niektóre z nich potrafią zaskakiwać. Trzeba to jasno powiedzieć: czujemy się dobrze w tej eksplozji kreatywności, chcemy próbować wszystkiego z umiarem, i w miarę naszych skromnych umiejętności sensorialnych a także epistolarnych, przekazywać innym własne wrażenia. Dzisiaj kilka słów o projekcie Bodegas  y Viñedos Arco de Curiel.

Arco de Curiel 2

To całkiem nowy producent  win z elegancją i dużą klasą. Wytwórnia została powołana w słynnym regionie Ribera del Duero pod koniec lat 90tych. Minęło zaledwie kilkanaście lat od momentu gdy pierwsze ich wino  pojawiło się w sprzedaży,  a już od pewnego  czasu jest głośno o produktach spod znaku Arco de Curiel. My, zetknęliśmy się z nimi  dość przypadkowo w ubiegłym roku. Nasza sąsiadka Yolanda Iscar, która jest znaną pisarką mieszkającą na stałe w Madrycie, zaprosiła nas na prezentację książki swojego kolegi po fachu, którego imienia niestety nawet nie zapamiętaliśmy. Z całego kulturalnego wydarzenia utkwiły nam za to mocno w pamięci ciekawe wina, którymi degustowano zaproszonych gości.  Było wino i na dodatek wyśmienita, dojrzewająca szynka, czyli prawdziwy hiszpański król zakąsek- Jamón. Oliwek nie było!

Jamon y Vino

Uwielbiamy dobrego, świeżo skrojonego Jamona. Kto wie, czy nie stawiamy tej delicji na równi z czerwonymi winami?  Wydaje nam się, że jest to zestawienie ze wszech miar ambrozyjskie. Prawdziwe delikatessen. W sumie, owego dnia degustowaliśmy cztery różne pozycje producenta: dwa wina  Neptis oraz dwa o nazwie Arco de Curiel.

Vinos Arco de Curiel

Zaciekawienie tymi trunkami spowodowało, że sięgnęliśmy szybko po telefon,  żeby porozmawiać z enologiem wytwórni. To młody człowiek o pełnym wdzięku, chociaż  krótkim imieniu Lolo. Jest to hiszpańkie imię odnoszące się zazwyczaj do dziecka. Ale nie w tym wypadku. Dopiero po dłuższej rozmowie zrozumieliśmy charakter win wytwórni Arco de Curiel. Mogliśmy już wtedy określić, dlaczego są zupełnie inne od typowych Riberas, które dotychczas znaliśmy. Wydaje nam się, że pokazują dobrze osobowość i charakter młodego enologa, który je tworzy.

Lolo

Dodajmy jeszcze, że wykonuje  swoje winne kreacje tylko przy użyciu beczki z francuskiego dębu. To jest uwaga skierowana do tych wszystkich,  którzy są przekonani, że Ribera del Duero jest synonimem zamiłowania do amerykańskich wartości.  Przyznajemy się, że od czasu do czasu chętnie spoglądamy wstecz i ponownie wracamy do badań z poprzednich lat, by  zobaczyć jak się dostosowywały i rozwinęły w kolejnym wydaniu interesujące nas wina. Tak też się stało przed kilkoma dniami. Poprosiliśmy właścicieli Bodegi o przesłanie próbek do ponownej oceny. I znowu było pozytywne zaskoczenie. Dobre wina z klasą. Degustowane były: Arco de Curiel Roble, Arco de Curiel Crianza oraz Neptis i Neptis ExpressiónArco de Curiel Roble to młodość regionu Ribera del Duero.

  Arco de curiel roble

Całe pięć miesięcy dojrzewania w beczce dodaje charakteru winu. W nosie czysta, wieloowocowa ekspresja  znowu wskazuje na niewinną adolescencję. W ustach jawi się jako wino smaczne, o ładnej równowadze wszystkich elementów. Jego starszy brat Arco de Curiel Crianza idzie już w kierunku klasycznych win.

Arco de Curiel Crianza

Piętnaście miesięcy dojrzewania w beczkach, plus sześć w butelce tworzy jego powagę. Neptis oraz Neptis Expressión to już inna kategoria o odmienej nazwie dla podkreślenia swoistej charakterystyki win. Pokazują nam działanie starych krzewów winnej latorośli. To ostatnie jest winem autorskim o dużej wyrazistości.

medallas-decanter

Wszystkie degustowane pozycje uzyskują doskonałe wyniki na znanych, światowych, winiarskich konkursach. W naszym odczuciu, ponownie mieliśmy okazję do testowania ciekawych, innowacyjnych oraz metodycznych win. Były bardzo oryginalne, co nam się niezmiernie podobało. Polecamy wszystkim to, co niesie ze sobą bogaty winiarski region Ribera del Duero. Nikt nie pożałuje wrażeń oraz wydanych pieniędzy. Przesyłamy również enologowi wytwórni- Lolo Yebra podziękowania za dostarczone próbki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *