La Rioja 5
Bez kategorii

Francuzi w Rioja

Wpływ francuskiej szkoły w znanym winiarskim regionie Rioja, jest niekwestionowany. Kupcy z Bordeaux i Burgundii przybyli do północnej części Hiszpanii w końcówce XIX wieku. Pojawili się w bardzo konkretnym celu, by zapełnić swoje magazyny winem z sąsiadującego na Półwyspie Iberyjskim kraju. Spustoszone kolejnymi plagami winnice wielkiej Francji zmusiły francuskich vignerons do sięgnięcia po hiszpańskie czerwone trunki z soku winogron. Rozpoczął się spektakularny złoty wiek Rioja.

                                         DO-rioja-sello

Przez kilka lat kupowano na pniu prawie całą produkcję regionu. W Rioja pojawili się również francuscy enologowie, jak chociaż Jean Pineu, który uczył hiszpańskich producentów tajemnic winiarstwa i starzenia się win w beczkach. Misja znanego enologa była pierwszym krokiem w stworzeniu słynnego wina Marqués de Riscal, które gorąco polecamy. Obecność francuskich ekspertów w Rioja spowodowała, że opracowane przez nich pierwsze wina posiadały mocny charakter Bordeaux. W tamtych czasach oczywistą rzeczą było umieszczanie na etykietach hiszpańskich win stylu ich opracowania: np. Medoc Style, Bourgogne Style, czy Sauternes Style. Postanowiono przenieść tradycyjny melanż francuskich szczepów winogron (Merlot, Cabernet Sauvigon, Cabernet Franc) na autochtoniczne hiszpańskie odmiany (Tempranillo, Mazuelo, Graciano i Granacha). Przez lata stanowiło to pewien enologiczny wzorzec dla wielu producentów Rioja. W następnych dekadach jednak wiele się zmieniło. Pragnęlibyśmy dzisiaj zasugerowć naszym stałym czytelnikom znakomite wina wytwórcy Bodegas Riojanas.

Bodegas Riojanas 3To producent o blisko 130 letniej tradycji, gdzie styl opracowań dawno temu określony został przez francuskiego enologa Gabriela Larrendat. Na początku stycznia tego roku, dwie pozycje: Monte Real Reserva de Familia i Viña Albina Reserva Selección zyskały po raz kolejny aplauz uznanych krytyków.

Bodegas Riojanas 1

Są to naprawdę świetne wina potrafiące przekazać niepowtarzalny charakter i tradycję hiszpańskiego winiarstwa. Dwadzieścia nagród zdobytych w ostatnich latach na najważniejszych międzynarodowych konkursach oraz wysokie noty przyznawane przez najbardziej prestiżowe przewodniki winiarskie w wielu krajach, dowodzą uznania jakości obydwu klasyków, które nadal tworzą historię i zdobywają uznanie nowych pokoleń miłośników wina. Od wielu lat uważamy, że należą do selektywnej grupy określanej jako Rioja Masters, czyli win godnych polecenia, szczególnie na świąteczny, Wigilijny stół. Na zdrowie!

2 thoughts on “Francuzi w Rioja

 1. Francuz

  ‚Od wielu lat uważamy, że należą do selektywnej grupy określanej jako Rioja Masters, czyli win godnych polecenia, szczególnie na świąteczny, ………….Wigilijny stół. Na zdrowie! ‚

  Witam, taka mokra reklama z ‚jajem’ 😉 Wigilijnym na Wielkanoc ?

  Ja natomiast, kiedys myslalem ze wina francuskie albo hiszpanskie, ale wierzcie albo nie,
  kiedy siegniecie po wloskie to juz przy nich pozostaniecie, jak przy oliwie hiszpanskiej monogatunkowej Picual.
  Pozdrawiam

  Reply
 2. AgresticFinger Post author

  Przepraszamy za błąd. Był niezamierzony, ale niestety zdarza się nam czasem stosować skróty myślowe z języka hiszpańskiego, Vigilia Pascual. No i wyszło , jak wyszło, niezrozumiale dla krajowego czytelnika. Będziemy bardziej uważać, obiecujemy :-)
  Najcenniejszą, rzeczą z punktu widzenia wielu dojrzałych smakoszy wina jest różnorodność, możliwość szerokiej degustacji, porównań pozycji z różnych krajów, roczników, geograficznych regionów, apelacji oraz heterogoniczność szczepów. To wszystko stanowi dla nas o bogactwie winiarstwa. Lubimy i nie wyobrażamy sobie życia bez win z Francji, Hiszpanii i Włoch, między innymi. Z oczywistych względów piszemy na tym forum tylko o winach Półwyspu Iberyjskiego. O winach włoskich dyskutujemy zazwyczaj na obcych językowo platformach dyskusji.
  Hiszpańska oliwa Picual jest świetna, ale kto spróbował odmiany Sikitita ( Extra Virgin, polecamy ISBILYA) od Yllanes Marini, ten zrozumie co znaczy Heart of Spain, odkryje też inny świat oliw . Pozdrawiamy

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *