vinos-ecologicos-espanoles
Bez kategorii

Eco, ecológico. Wybieramy inne wina

Na pewno spotkaliście się już z określeniem win ekologicznych. W uproszczeniu można powiedzieć, że są to wina produkowane zgodnie z określonym standartem upraw ekologicznych,  muszą spełniać szereg surowych wymagań stawianych przez różne organy regulacyjne. Filozofia tych win polega na maksymalnym wykorzystaniu upraw przy jednoczesnym zachowaniu biodwersyfikacji środowiska. Dlatego też winnice muszą być wzbogacane o naturalne nawozy organiczne. Stosowanie pestycydów i nawozów chemicznych jest zabronione, co sprzyja poszanowaniu środowiska i utrzymaniu współistnienia flory i fauny. Można powiedzieć, że są to wina wolne od pozostałości pestycydów. Pojęcie win ekologicznych pojawiło się dopiero pod koniec XX wieku, chociaż trzeba zaznaczyć, że było ono znane wcześniej i mocno rozwinięte w innych dziedzinach rolnictwa. W Hiszpanii już od dawna używało się określeń, jak np. vinos auténticos, do opisania tej kategorii trunków.

vinosautenticos Ktoś może się zapytać z ironią: wina ekologiczne w XVIII, czy XIX wieku na Półwyspie Iberyjskim? No właśnie, to nie są żadne bajki, ale historyczna prawda. Krótko mówiąc, chodzi o swoisty powrót do przeszłości, opracowanie wina w stylu naszych przodków, którzy nie mieli ani środków, ani stosownej wiedzy technicznej. Dzisiaj przeciwnie, większość tego, co pijemy jest wytwarzana przez absolutnie wykwalifikowanych winiarzy, ale  z zastosowaniem znaczącej ilości syntetycznych produktów, tak niezbędnych do przeprowadzenia pełnego procesu winifikacji. Jednak w obecnych czasach świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa się zmienia. Prawdą jest, że tendencja do konsumpcji win ekologicznych zaczyna być zauważalna, i coraz częściej staje się również niezbędnym warunkiem wyboru.

ECO Wina mające w nazwie Eco, to rynek dojrzałej kultury, również przyjemność zakupu dla konsumenta. Ktoś, kto korzysta z tego segmentu win, nie szuka przemysłowych produktów, tylko tych, które są opracowywane w sposób empatyczny z ich naturalnym środowiskiem, ekosystemem. Z drugiej strony, korzystny wpływ na zdrowie jest ich dodatkową zaletą. Jeśli myślisz o zakupie ekologicznego wina, w naszym sklepie Viniteranio możesz uzyskać dostęp do wielu ciekawych pozycji hiszpańskiego winiarstwa. Posiadamy całą gamę win ze znaczkiem Eco, ze znanej w Ribera del Duero wytwórni Comenge. Mamy również znakomite różowe oraz czerwone Argum Cencibel od producenta El Castillo, oraz świetne ekologiczne blancos i tintos pochodzące z La Manczy, prosto z wytwórni Bodegas Campos Reales.

ecoracimoEcoracimo 2018ecoracimo2

Dwa ostatnie wina: Canforrales Sauvignon Blanc oraz Canforrales Syrah Tempranillo, w maju tego roku, zdobyły złote medale w XIX edycji Międzynarodowego Konkursu Win Ekologicznych (Concurso Internacional de Vinos Ecológicos), który odbył się w andaluzyjskim mieście Malaga. To nie wszystko.

decanter-wine-awardsCanforrales Syrah   Właśnie dotarła do nas kolejna informacja, że zaskakująca ekologiczna mieszanka dwóch szczepów Tempranillo i Syrah w winie Canforrales Nature, otrzymała podwójne wyróżnienie w postaci 87 punktów oraz brązowego medalu na jednym z największych, winiarskich konkursów Decanter World Wine Awards 2018.

Canforrlaes syrah Temp.    Punkty, punktami i medale, medalami, ale chyba warto sięgnąć po wina z napisem Ecológico. Powiedziano nam niedawno, że lądowa część świata została kiedyś stworzona w pięknym kolorze zielonym i na sposób eco. Wiele lat później  powracamy do pierwotnej koncepcji naszej planety.  Powoli, ale nieustannie, wszystko co ekologiczne robi się modne. Ekologia bierze górę. Staje się u części osób prawie sposobem na życie i myślenie. To czas zielonych kolorów, ale również wyborów. Logicznie rzecz biorąc, ten trend dosięgnął również spraw winiarstwa, i przybył z dużą siłą. Nie obawiajmy się więc sięgać po wina z napisem Eco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *