Bodas de Caná
Bez kategorii

Dobre wino?… a może najlepsze wino na świecie?

W dzisiejszym artykule pragnęlibyśmy prześledzić historyczne świadectwo odnoszące się do tematyki win opisane w Ewangelii, jako Wesele w Kanie Galilejskiej (J 2,1-12).
Św. Jan opowiada nam historię cudownej przemiany wody w wino, której dokonał Jezus. Oprócz niewątpliwie niezwykłego charakteru tego wydarzenia, ewangelista ilustruje nam obecność szlachetnego trunku na bankiecie z przed około dwóch tysięcy lat, uzupełniając opowieść dodatkowym tłem wskazującym na specjalne cechy i prerogatywy urzędu weselnego starosty – osoby odpowiedzialnej za właściwą oprawę uczty, jak i kolejność i porządek obsługi weselnych gości. Wiemy, że wesele w Kanie było liczne, o czym może świadczyć ilość 6 stągwi przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń i fakt, że stały one puste. Momentem kulminacyjnym tej opowieści jest wiadomość o braku wina na dalszą ucztę. Wszystko wskazuje na to, że z przygotowanych zapasów wypróżniono przedwcześnie ostatni bukłak. Jest sprawą naturalną, że na każdym przyjęciu zaproszonym gościom nigdy nie brakuje apetytu ani pragnienia. Nie mniej jednak informacja o niedostakach w zaopatrzeniu mogła wytworzyć moment niewątpliwej trwogi, stanowiący prawdziwe nieszczęście z rodzaju ostatnich, jakie mogły się przytrafić w tak ważnym dla oblubieńców dniu. W odpowiedzi Boża Wszechmoc dokonuje cudu przemiany zwykłej wody znajdującej się w kamiennych stągwiach.
Można by się spytać, jakie to było wino?
W ewangelicznej relacji wesele odbywało się trzeciego dnia, więc być może chodzi o jom haszliszi, trzeci dzień tygodnia, który zawierał w sobie tajemnicę, wyodrębniającą go chwalebnie spośród innych powszednich dni. Otóż, w trzecim dniu Stworzenia, zadowolony z piękna swojego dzieła Stwórca dwukrotnie wypowiedział słowa: „było ono dobre”.
Jakie mogło, więc być wino, które tego trzeciego dnia tworzy sam Bóg ku radości zebranych nowożeńców i gości?
Wiemy, że wino było dobre, a nawet bardzo dobre, co potwierdza sam mistrz ceremonii pilnujący dopełniania odnośnych nakazów i porządku obsługi na uczcie. My odważymy się dodać, że było to chyba najprzedniejsze wino z rodzaju tych, które potrafią zadowolić każdego smakosza jak również nawet tych najbardziej wytrawnych znawców wszelkich trunków, było to wino z rodzaju tych, które się długo pamięta.
No więc, jakie było to wino z Kany?
… Pełne w ustach, ożywiające, ale nie odurzające, delikatne na podniebieniu, potrafiące dać wewnętrzną radość, rozweselić każdego i napełnić kojącym i łagodnym ciepłem biesiadników weselnych godów. Było to wino, które ze wszech miar przemienia i umacnia na duchu.
Można śmiało powiedzieć, że uczestnicy zaślubin w Kanie otrzymali na pewno wino, które im posmakowało, „wino o całe niebo lepsze”  od tego, co dotychczas mogli skosztować. Warto także dodać, że pojemność każdej z sześciu kamiennych stągwi, w których Jezus przemienił wodę w wino to dwie lub trzy miary. Skoro jedna miara wynosiła około 40 litrów, Jezus dał nowożeńcom piękny prezent w postaci 600 litrów wspaniałego galilejskiego wina. Naprawdę spektakularny był to prezent. To, czego nie podaje żaden z czterech ewangelistów to wyjaśnienie kwestii czy pozostała jakaś ilość tego wina w kamiennych stągwiach czy też zostało ono w całości spożyte przez weselnych gości. Mając na względzie szczególne okoliczności przedstawianego wydarzenia należy skłaniać się ku pierwszej z tych możliwości. Cud przemiany wody w wino, według egzegetów zapowiada przygotowującą się ucztę w królestwie niebieskim przy stole Pana, wzmiankowaną wcześniej wielokrotnie przez proroków. Oby te obietnice mesjańskie spełniły się dla wszystkich. Obyśmy wszyscy mogli zawołać przy tym obiecanym stole głosem poety Jana Kasprowicza z wiersza Cud w Kanie Galilejskiej
„Podajcie mi wina, Aniołowie mili!
Takiegoście jeszcze trunku
Nie pili, nie pili.”

4 thoughts on “Dobre wino?… a może najlepsze wino na świecie?

 1. AgresticFinger Post author

  W jakiś tajemniczy sposób temat wina przewija się w całej historii ludzkości od niepamiętnych już epok, łącząc pewien mistycyzm „przyszłych czasów” z tym co stanowi treść naszego codziennego życia, dodając mu niewątpliwej odrobiny radości w postaci tych kilkunastu procent alkoholu o owocowym smaku. Cud dokonany na Weselu w Kanie Galilejskiej to chyba właśnie potwierdza. To pewnie nie przypadek, że Stwórca zamienił wodę w wino. Właśnie… nie w piwo, wódkę czy coca colę albo też dobry, owocowy kompot. Jaki jest prawdziwy wymiar tego zdarzenia trudno odgadnąć, ale napewno można się domyśleć że istnieje.

  Reply
 2. Zuzia

  Aż strach pomyśleć gdyby Pan Jezus odważył się dokonać ponownie takiego samego cudu w dzisiejszych czasach np. w naszym kraju. Paragrafy leciałyby jak z rękawa: a to za brak pozwoleń na produkcję czy konsumpcję, za Sanepid i za brak banderol oraz setek innych papierów/pozwoleń/oznaczeń które skończyłyby się najprawdopodobniej nieciekawie dla Cudotwórcy. Opatrzność mądrze przewidziała czas na to wydarzenie, jakim była zamiana wody w szlachetne wino. Z drugiej strony historia sprzed dwóch tysięcy lat pokazuje nam, że mimo wszystko władza w tamtej epoce nie była tak pazerna jak dzisiaj. Może brakowało wielu udogodnień ale żyć można było i wypić lampkę swojskiego wina bez obaw, też. Przewaga dzisiejszych czasów jest jedna: wielki wybór dobrych win, może nie doskonałych ale wybornych, zbliżających się do magicznej dziesiątki. Żadne pokolenie w historii nie miało dostępu do takiej gamy czerwonych i białych win, mogących zadowolić najbardziej wybredne podniebienia. Pytanie… jak długo będziemy cieszyć się tym smakiem gronowego płynu?

  Reply
 3. Olek

  Czy ktoś ma wiedzę na jakie wino została zamieniona woda w Kanie Galilejskiej: na białe czy też czerwone, a może różowe?

  Reply
  1. Siegmunt

   Takich szczegółów wesela z Kany chyba nam ewangeliści nie podali. Jednak zakładam, że mogło to być wino czerwone…lub też nie. Jedno jest pewne, że Mr. Parker musiałby zgiąć swoje kolana przed podobnym winem.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *