La ANTENA de gredos 1
Bez kategorii

Deep Space, Garnacha z odległego kosmosu

Pamiętacie może niezwykłą podróż Małego Księcia (fr. Le Petit PrinceAntoine’a de Saint-Exupéry)  na czwartą planetę, zamieszkałą przez pożądliwego Bankiera? Ten dziwaczny osobnik ciągle przeliczał gwiazdy na niebie, w przekonaniu, że wszystkie są jego własnością. Wybraliśmy się latem w podróż do ciekawego rejonu o nazwie Sierra de Gredos.

                 LOCALIZACION_a3_picos.pdf

Znajduje się około 90 kilometrów na północny zachód od stolicy Hiszpanii. To trójkąt leżący pomiędzy Madrytem, Ávilą i Toledo. Jadąc wijącą się wśród sosen i świerków asfaltową drogą, dotarliśmy do małej miejscowości o nazwie Cebreros, położoną w samym sercu tego regionu. Naszą uwagę przykuł niezwykły obiekt. Była to ogromnych rozmiarów antena, będąca częścią Stacji monitorowania satelitów Deep Space Antenna 2.

Antena Cebreros

To tam właśnie odbiera się, między innymi, informacje zebrane w przestrzeni kosmicznej od misji Rosetta czy Mars Express. Jednak, to nie głęboki kosmos przyprowadził nas do Gredos, tylko wytwarzane wina. Winnice położone na wysokości do 1000 i więcej metrów, oraz podobny do księżycowego pejzaż, sprawiają, że odnosi się wrażenie, jakby wino produkowane w tym regionie nie pochodziło z tej planety. Jest coś szczególnego w tych krajobrazach, co przyciąga do okolicy i sprawia, że chcesz powiedzieć: „tu chciałbym pozostać na dłużej”. Miejscowi winiarze mówią, że to miejsca magiczne, które czarują, ale bez konieczności stosowania kuglarskich sztuczek.  Gdy pospacerujesz chwilę po winnicach, zrozumiesz o co chodzi.

Paisaje lunargarnacha_gredos_logotipo  Bodegon-GredosDOS

O hiszpańskim Gredos od pewnego czasu stało się głośno w winiarskim światku. Liczne publikacje w fachowej prasie oraz zachwyt wielu guru sprawił, że pojawiła się moda na Gredos. Wprawdzie żadne powstające tu wino nie osiągnęło jeszcze 100 punktów  Parkera, Maroni czy Peñina, jednak słyszeliśmy opinie ekspertów, że to tylko kwestia czasu. Szczep Garnacha, który  dominuje w winnicach potrafił dostosować się w wyjątkowy sposób. Ktoś może postawić pytanie: czym odróżnia się Garnacha z Gredos od innych? Otóż, jednoodmianowe wina pochodzące z tego regionu różnią się zasadniczo pod względem smaku, tekstury i zapachów od tych, które  przyzwyczailiśmy się pić w  Rioja, Aragonie czy Prioracie. Zrobiliśmy ostatnio zestawienie wielu Garnachas  i wyszło nam jasno, że porównujemy całkiem odmienne style win. Cechą, która łączy wina Gredos, są stare plantacje winogron tego szczepu, małe poletka winnic, niska wydajność owoców oraz ograniczona produkcja. Dojrzewanie większości win wykonywane  w dużych, 500-600 litrowych kadziach z używanego dębu. Pozwala to na tworzenie bardzo szczególnych trunków z tego samego szczepu, jednak różniących się często znacząco od siebie. W Gredos mają one bardzo wyszukaną specyfikę: elegancję, świeżość oraz złożoność. To różni je np. od dojrzałych, alkoholowych tintos (czerwone wina), o wyjątkowo zaznaczonej owocowości, znanych wszystkim tak dobrze w winach Rioja czy Prioratu. Niewiele obszarów na świecie może pochwalić się tak dopracowanymi i delikatnymi winami.  Niekiedy porównywane są do francuskich Côtes du Roussillon, Châteauneuf du Pape i pozostałych win apelacji południowego Rodanu, czy też słynnych  Cannonau z Sardynii i Korsyki. Garnacha z Gredos to prawdziwy skarb warty odkrycia, w tej obiecanej dla wina ziemi. Możemy potwierdzić jednoznacznie, że tutejsza ”la Garnacha” jest niesamowita. Jest w stanie pokazać  owoc bardziej subtelny i elegancki, co niewątpliwie jest jej mocną stroną. W Gredos nie szuka się nadmiernej ekstrakcji owocu, jak w innych obszarach. Winiarze pozwalają winom na wyraźniejsze, swobodne wyrażanie się w beczce, a później butelce, bez potrzeby dodatkowej ingerencji. Degustacja tak dopracowanych pozycji sprawia w ustach zawsze przyjemne uczucia i pragnienie wypicia całej flaszki. Trzeba uważać!

Vinos de GredosNapiszemy wniosek jaki nam się nasuwa z takich podróży: Wino oferuje bardzo szeroki kosmos. Dobre wina potrafią zamknąć w sobie krajobrazy, tradycję, historię, …a nawet gwiazdy. Tak bywa niekiedy, że potrafimy czasem wypić ludzkie marzenia pochodzące z  winnicy, a zamknięte umiejętnie w szklanej butelce przez enologa wytwórni. Wino stanowi więc cząstkę kosmosu. Otworzyć dobrą butelkę Garnachy z Gredos, to spróbować prawie pięciogwiazdkowego produktu z odległych gwiazd, uchylić okna w kosmos, by móc cieszyć się jego wspaniałościami. Planety i gwiazdy z ich cyklami oraz rytmami wyznaczają nam pory roku, regulują cykle płodności w naturze, i co warto wiedzieć, decydują również o dojrzewaniu winogron.

Zodiaco A swoją drogą to chcielibyśmy wiedzieć, czy ktoś już wymyślił, jakie wina można by przypisać znakom Zodiaku? Mój znak to Strzelec, i coś mi się wydaje, że jedynym winem odpowiadającym Strzelcom, może być tylko dobra Granacha z Gredos. Pozdrawiam

2 thoughts on “Deep Space, Garnacha z odległego kosmosu

  1. Marilia Casares, Spain

    Dear Agrestic,
    I truly enjoy reading your blog and Ι look forward to your new uⲣⅾates.
    Best regards

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *