Campos Reales
Bez kategorii

Canfo Oak – Udany melanż Tempranillo i Syrah

Otrzymaliśmy niedawno na naszą skrzynkę mailową kilka zapytań  w sprawie wina Canfo Oak, znajdującego się w ofercie Viniteranio. Podnoszono w nich kwestię oceny degustacyjnej tego wina, której zabrakło w panelu opisowym naszego sklepu. Spieszymy więc z uzupełnieniem informacji.

Canfo 2    Wino Canfo Oak jest dość specyficzne ze względu na kombinację winogron użytych do jego stworzenia. Jest to wino kupażowe, co oznacza, że jest produktem mieszanki win o różnych właściwościach. W tym wypadku pochodzących z królewskiego szczepu Tempranillo z lekką domieszką Syrah. Wyszedł całkiem ładny melanż z kategorii win ”Popularnych” (Popular Wine). Celem takiego połączenia dwóch szczepów jest uzyskanie wina, które połączy różne cechy winogron interweniujących  w mieszance. Dodanie intensywnego Syrah zazwyczaj nadaje wyrazistości w smaku i kolorze. Spodobało nam się to wino, właśnie ze względu na  kombinację różnych smaków oraz właściwości pochodzących z dębowej beczki po  prawie czterech miesiącach dojrzewania, które nadały mu dodatkową złożoność.

OjosKOLOR

Posiada intensywny kolor wiśni z fioletową obwódką i obfitą łezką, która lekko napełnia szkło. Pokazuje czystą, ale mocno ciemną barwę w kieliszku.  Szkło bardzo wyraźnie plami się intensywnością barwników winogron.

nos NOS

W nosie pokazuje dobrą intensywność.  Nie ma zapachu, który można by uznać za typowy dla tego wina, chociaż ma tendencję do prezentowania aromatów jeżyn i pieprzu. Pojawiaja się również bogata paleta czerwonych oraz czarnych, dojrzałych owoców. Zaskakuje też w zapachu po krótkiej dekantacji obecność kwiatów, a dokładniej  fiołków oraz jakby uschniętych płatków róży. W miarę otwierania  wina,  uwidaczniają się wyższe  nuty, a mianowicie wynikające z krótkiego przejścia przez dobrze zintegrowane drewno. Nie są dominujące. Całość jest zawsze otoczona alkoholem, który wcale nie przeszkadza.

LabiosUSTA

W ustach, to wyważone wino z odpowiednim ciałem, w którym wyczuwalne są pierwotne właściwości odmian Tempranillo i Syrah. Dominują świeżość i koncentracja. Pozwala nam poczuć na podniebieniu ciężar czarnego i czerwonego owocu. To owoc soczysty i kwaskowaty, ładny. Znowu, lekko wyczuwalne tostowe i delikatnie przyprawione drewno. Dobra trwałość i słodkawe taniny, dobrze integrują się w całości.

Canfo1 Według naszego gustu, bez wątpienia Canfo Oak to bardzo przyjemna w piciu pozycja. Dojrzały owoc, przyprawy i odrobina beczki, uczyniły z wina mistrzowski chór poszukujący dobrej potrawy. Jest to wino kompletne na każdym etapie degustacji. W dodatku mamy przed sobą wspaniałą relację ceny do jakości. 24 złotych to niedużo, jak na wino starzejące się w beczce. CANFO nie jest wielkim winem, należy pamiętać w której lidze rozgrywa swoje pojedynki. Posiada jednak wszystko, co pozwoli mu na odniesienie sukcesu u smakoszy dobrych, niedrogich win na codzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *