Malayeto
Bez kategorii

94 Points The Wine Advocate- Malayeto

Jeśli jest jakiś winiarski guru, który potrafi wywindować zainteresowanie publiczności oraz cenę wina w okolice  stratosfery, to napewno jest nim Robert Parker ze swoim słynnym przewodnikiem The Wine Advocate.

Robert Parker

Wine Advocate

W swoim najnowszym wydaniu docenia prace prowadzone w wytwórni Zorzal Wines z hiszpańskiej Nawarry. Nie jest żadną tajemnicą, że spowodowało to natychmiastowy skutek, w tej postaci, że wina z etykietami małego drozda stały się bardzo modne i pożądane, i co dla nas najważniejsze, zaczynają wypełniać lukę między wszechmocnymi pozycjami z Rioja i Ribera de Duero. Większość win, którym dotychczas Robert Parker przyznał swoje 94 Points, niestety jest poza zasięgiem ekonomicznych możliwości przeciętnie zarabiającego smakosza w naszym kraju. Cena ich bowiem zaczyna się od 20€ z mocną tendencją zwyżkową. Są to oczywiście ceny w specjalistycznych sklepach w innych krajach, by uściślić temat.

Malayoeto Zorzalmalay16_anv800

Viniteranio udało się po raz kolejny wychwycić prawdziwego sztosa na winiarskim rynku. Malayeto będące w naszej ofercie daje możliwość degustacji polskim winelovers 94 punktowego wina za dokładnie 55 złotych!!! Warto! To znakomita okazja by sięgnąć po wielkie wino nie naruszając zbytnio zawartości własnego portfela. Malayeto jest kolejną i unikalną pozycją, trochę odmienną od pozostałych win producenta koncepcją tworzenia. Nawiązuje do miejsca w którym powstaje (terroir), do poszanowania tradycji, powrotu do starych, rodzimych winorośli. Malayeto to świeży owoc szczepu Garnacha z Nawarry. Charakterystyczne dwie cechy tego wina, to z jednej strony wielka owocowa równowaga pochodząca z winogron, a z drugiej złożoność smaków i aromatów osiągana z kontaktu z dębiną (beczką).

zorzal_wines_2

Finca Malayeto gdzie zbierane są owoce winogron posiada zaledwie 2 ha powierzchni upraw i jest to jedna z najstarszych winnic hiszpańskiego regionu Navarra. Leży na wysokości 500m npm, posiadając ubogie i kamieniste gleby. Malayeto jest najbardziej mineralnym winem producenta. Szukając naturalnej świeżości zbiory winogron odbywają się wcześnie, nocą. Fermentacja alkoholowa przy zastosowaniu lokalnych odmian drożdży prowadzona jest w kadziach z dębu francuskiego. Proces drugiej fermentacji tzw. malolaktycznej oraz późniejsze dojrzewanie trwające 9 miesięcy, odbywa się w jednorocznych i dwuletnich beczkach z francuskiego dębu. Wino nabiera ładnego, wiśniowego koloru o średniej intensywności z granatowymi refleksami na obrzeżach. W nosie pokazuje czyste, o dużej intensywności aromaty czerwonych owoców, przypraw i ziemistych nut terroir. Pojawiają się również słodkawe nuty charakterystyczne dla szczepu Garnacha. Na podniebieniu wyczuwalna jest przyjemna soczystość, wytrawność i świeżość, z obecnością delikatnych, jedwabistych  tanin oraz smacznych w smaku czerwonych owoców, przede wszystkim truskawek (normalne w Garnacha). Wyczuwalna jest mineralność wina. Jawi się w ustach jako intensywne i skoncentrowane, ale z pewną dozą werwy żywej kwasowości łagodzącej obecność dojrzałych owoców. W końcowce pojawiają się nuty aromatycznych ziół oraz słodkich i balsamicznych przypraw o dobrej trwałości. Malayeto to bardza ciekawa interpretacja starych szczepów winogron, będących najpilniej strzeżonym skarbem wytwórni Zorzal Wines. To eleganckie i znakomite opracowanie winogron szczepu Garnacha. Pełne życia, prawdziwe i dobrze zrobione wino, i co najważniejsze: w sklepie Viniteranio można je nabyć bez popadania w wielkie wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *