podio-600x350x80xX-1
Bez kategorii

135 złotych korków od wina

Kilka dni temu zatrzymaliśmy się na jednej z podwarszawskich stacji paliw, by napełnić bak samochodu. Gdy przyszło do uiszczenia stosownej opłaty,  pani kasjerka z powagą na twarzy zapytała nas: czy zbieramy punkty? Odpowiedź była jednoznaczna: Nie!, po czym dodaliśmy uprzejmie: że posiadamy za to inną skrywaną pasję, a mianowicie zbieramy korki od wina. I mamy ich już dokładnie 135. Replika rozradowała niezmiernie całą żeńską obsługę sklepu. Musimy przyznać się szczerze, że również piszącym te słowa sprawiła dużo zadowolenia.

Orlen

Mieliśmy bowiem okazję rozwijać kulturę wina w najmniej spodziewanym miejscu, jakim jest narodowa gazolinera o dumnie brzmiącej nazwie ORLEN. Dzisiaj jednak, będziemy publicznie gratulować hiszpańskiej wytwórni win Bodegas Sonsierra.

logo_1deffsonsierra-390x290

Ich bogate winnice znajdują się oczywiście w Hiszpanii, i w dodatku w uprzywilejowanej okolicy pomiędzy pasmem gór Sierra Cantabria oraz płynącą w pobliżu rzeką Ebro. Tam też latają orły… tylko nie nasze.  Kto zna chociaż trochę hiszpańskie wina, zdaje sobie dobrze sprawę, jakie skarby można znaleźć w pobliżu Sierra Cantabria. Słyszeliśmy od wielu osób, że natura obdarzyła to miejsce wręcz idealnym klimatem. Człowiek skolei, stanowi pewne dopełnienie tej natury, tworząc magię dobrych win. Bodegas Sonsierra to jeden z pierwszych wytwórców, który nadał odrębną wartość nazwie Rioja Alta.

Rioja mapa

Wyjaśniamy, że służy ona do odróżnienia podregionu znanego wszystkim, wielkiego La Rioja. Ten mocno ceniony w świecie producent, stanowi wyraźny przykład pozytywnej zmiany w hiszpańskim winiarstwie. Jego początki działalności na rynku sięgają lat sześćdziątych ubiegłego wieku. Od tamtego czasu, z klasycznej wytwórni potrafił  dostosować się do nowych rynków i trendów, znajdując jednocześnie szerokie uznanie, tak krytyków, jak i wielu zwyczajnych miłośników wina. Rozmawialiśmy jakiś czas temu z enologiem wytwórni, który powiedział nam, że jest zwolennikiem nowoczesnej filozofii w winiarstwie, a mianowicie tej, która wydaje się dominować obecnie na rynku. Preferuje  stylistykę win bardzo owocowych o dużej strukturze, ale jednocześnie delikatnych na podniebieniu, co w założeniu ma sprawić, że staną się one łatwe i przyjemne w piciu. Takie też są i wielu osobom te wina się podobają. Chcieliśmy dzisiaj pogratulować Bodegas Sonsierra, bowiem właśnie dotarły do nas newsy konkursowych informacji. Pierwszy z  Londynu.

international-wine-challengeInternational Wine Challenge (IWC)  to jeden z najbardziej prestiżowych, winiarskich konkursów na świecie. Wiele osób z branży, wyróżnienia IWC porównuje  ze statuetkami hollywoodzkich Oscarów. W każdym razie system konkursu różni się od wielu znanych rankingów i przewodników, które przyznają punkty. Degustacja odbywa się w ciemno, co sprawia, że wszyscy producenci mają wyrównane szanse zdobycia stosownego medalu. Oczywiście, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się na mistrzostwach sportowych, złoty medal może być przyznany wielu winom, które w ocenie jury konkursu mieszczą się w kategorii najlepszych. To samo dzieje się ze srebrem i brązem, co generalnie sprawia, że docenionych może stać się wiele winiarskich pozycji. W rzeczywistości, z tego co nam wiadomo, przyznawane są tylko dyplomy zamiast krążków robionych ze szlachetnych metali. W sumie to chyba najbardziej praktyczne rozwiązanie, bowiem sprawia, że reprezentanci wyróżnionych w konkursie wytwórni nie mają przy powrocie w trakcie lotniskowej odprawy celnej, żadnych problemów z podręcznym bagażem. Tak więc, w ubiegły czwartek  International Wine Challenge ogłosił swoje wyniki za 2018 rok.

Sonsierra1

Na liście zwycięzców,  znalazło się aż pięć win Bodegas Sonsierra. Srebrny medal zdobyły pozycje Gran Reserva i Vendimia Seleccionada, natomiast z brązowego krążka mogą cieszyć się wina Reserva, Sonsierra Selección Blanco oraz Tempranillo Blanco. To jednak nie wszystko. Drugi news tego samego poranka przysłano nam z francuskiej stolicy wina Bordeaux

challenge-international-vinchallenge Int.du vin

Tym razem informacja przyszła z samego Le Challenge International du Vin. Jest to największy winiarski konkurs organizowany we Francji, od lat wzbudzający wiele międzynarodowego zainteresowania. Ma swoją specyfikę w postaci niezwykle  dużej liczby oceniających wina fachowców (tym razem było ich dokładnie 545). Anonimowe degustacje w ciemno oraz niezależny charakter zmieniającego się na kolejnych etapach jury, podniosły w ostatnich latach rangę tego spotkania do kategorii jednego z najważniejszych winiarskich konkursów na świecie. Wina hiszpańskiego producenta Bodegas Sonsierra również w Bordeaux znalazły uznanie.

Challenge International du Vin Pagos 2018 (3)

Gold medal przyznano winu Pagos de la Sonsierra, natomiast brązowy medal otrzymało białe wino Sonsierra Seleccion Blanco.

Challenge International du Vin Viura 2018

Chwaliliśmy  winiarnię Sonsierra na naszym blogu już wielokrotnie. To odkrycie naszego mentora Don Alberto, sprzed kilku lat. Sądzimy, że wszelkiego rodzaju konkursy odgrywają pomocniczą rolę w promocji wina. Przy tak dużej ofercie, z jaką mamy do czynienia w ostatnim okresie, trzeba się na kimś oprzeć w swoich wyborach. Jest oczywiste, że rynek wina ze swoim ogromnym podażem win przeżywa w obecnych czasach wyraźne nasycenie. W naszej opinii, konkursy są pewnym sposobem komunikacji z klientem, dając mu większe gwarancje w wyborach. Oceny międzynarodowych ekspertów mają wsprzeć potencjalnego konsumenta w momencie sięgania po wino. Są oczywiście ważne, ale podobnie jak Don Alberto sądzimy, że nie należy ich przeceniać. Wielokrotnie powtarzamy wszystkim naszym czytelnikom, że w życiu powinni kierować się przede wszystkim swoimi wyborami. Polecamy prowadzić degustacje i porównania samemu, nauczyć się  tworzyć własne kryteria oceny, ponieważ najlepszym winem jest to właśnie, które najbardziej nam smakuje. Niektórzy spoglądają na punkty w przewodniku Roberta Parkera, inni zerkają na medalowe wyniki wielkich winiarskich konkursów. My,  z kolei zbieramy korki, których mamy już grubo ponad setkę :-)

                Congratulations

Nasze gratulacje dla wytwórni Bodegas Sonsierra z La Rioja. Wina tego producenta znajdziecie w ofercie sklepu Viniteranio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *